07Jul2010

Vechi-calendaristi reintegrati in Biserica ortodoxa bulgara

Sfantul Sinod al Bisericii ortodoxe bulgare, in sedinta sa din 22 iunie, a hotarat primirea in sanul Bisericii, prin taina pocaintei si a mirungerii, a unui grup de vechi-calendaristi schismatici. Sfantul Sinod  a cercetat scrisoarea de pocainta a preotului vechi-calendarist Valentin Todorov, parohul parohiei Adormirea Maicii Domnului din Sofia, demis „din ratiuni necunoscute” de catre primatul bisericii schismatice vechi-calendariste bulgare, „episcopul” Fotie.

In scrisoarea sa, preotul Valentin a ridicat de asemenea chestiunea recunoasterii hirotonisirii sale preotesti. Impreuna cu preotul Valentin si-au exprimat dorinta de reintegrare in Biserica bulgara si credinciosi care primisera botezul in biserica schismatica. Acestia au ridicat, la randul lor, problema recunoasterii botezului lor. Sfantul Sinod al Bisericii bulgare a hotarat recunoasterea botezului credinciosilor,  reintegrarea lor trebuind sa se faca prin taina mirungerii.  Sfantul Sinod nu  a recunoscut insa validitatea hirotoniei preotului Valentin.

Sursa: ortodoxie.com

Comentati aceasta stire